Značke
davki, Donald Trump, energetika, gospodarski program, Hillary Clinton, minimalna plača, podjetništvo, protekcionizem, socializem, Thomas Sowell, TTIP, volitve, zaposlovanje, ZDA
Ekonomist Thomas Sowell, spreobrnjeni socialist, je dejal nekako takole. Ni težava, da levičarji ne znajo razmišljati, niti to, da ne razmišljajo, ampak dejstvo, da si domišljajo, da vedo, kaj razmišljanje je. Mešajo ga s čustvi. Enako je, ko od slovenskega medijskega mainstreama dobimo dnevno dozo volilne tekme za novega ameriškega predsednika. Običajno tako, da se demonizira (domnevno brezobzirni) Donald Trump in poveličuje (domnevno socialno čutečo) Hillary Clinton. A to še ni vse. Bralec, poslušalec ali gledalec dobi vtis, da je od mnenja Slovenk in Slovencev odvisno, ali bodo ZDA dobile predsednika ali predsednico. Za slovenske medije (no, niso edini) je značilno, da o gospodarskih programih obeh kandidatov skoraj ni govora, osredotočajo se izključno na to, kaj je Trump kdaj kaj rekel o migrantih in kakšen je njegov odnos do žensk, pri Clintonovi (seveda v manjši meri) pa na afere – od Bengazija do vplivanja na delo FBI. Če je že govora o gospodarski politiki, se to zelo poenostavlja in minimalizira na socialno problematiko. Trump naj bi jemal revnim in dajal bogatim, da bodo še bogatejši, Clintonova naj bi bila socialna ženska, ki bo bolj obdavčila bogate, da bi dala revnim. Kakopak je to daleč od resnice.
Preden si malo bolj podrobno ogledamo njuna gospodarska programa na splošno, za uvod nekaj o ZDA. ZDA so postale najmočnejša gospodarska sila v zgodovini človeštva zaradi relativno svobodnega trga, omejene moči zvezne vlade in spoštovanja zasebne lastnine. Žal se od tega že nekaj časa oddaljujejo, povečuje se vpliv intervencionizma in etatizma, osebne svoboščine se krčijo. Zdaj grozi, da bo še slabše. Na eni strani je Clintonova, ki utegne najmočnejšo gospodarsko silo spremeniti v državo „dojiljo“ (kot smo navajeni v evropskih državah) in jo narediti še bolj socialistično, na drugi strani je Trump s svojim protekcionizmom.
Povejmo še to, da bi razliko med njunima programoma najlažje opisali z njunim dojemanjem ameriškega sna. Trump izhaja iz načela, da se ljudje sicer rodijo različni, a z enakimi pravicami in enakimi možnostmi za uspeh, če si ga seveda želijo. Če tega sna ne uresničijo, ni zato kriv drug človek ali država, krivi so sami. Clintonova po drugi strani meni, da je ameriški sen zgolj mit, saj imajo eni že ob rojstvu več pravic in več možnosti. Če človeku ameriški sen ne uspe, za neuspeh ni kriv sam, ampak vsi drugi: od konkurentov do države. Zato je zvezna vlada tista, ki mora posamezniku pomagati do uspeha.
Poglejmo si nekatere podrobnosti in glavne značilnosti.
Trgovinski sporazum (TTIP) med EU in ZDA
Trump je odločno proti sporazumu, Clintonova pa je najprej podpirala TTIP (saj ga je pomagala oblikovati), zdaj vanj dvomi.
Regulacija Wall Streeta
Clintonova podpira Dodd-Frank zakon, ki bi ga na nekaterih področjih še zaostrila, Trump bi Dodd-Frank zakon odpravil.
Minimalna plača
Trump nasprotuje določitvi nove, višje minimalne plače na nacionalni (zvezni) ravni (7,25 dolarja na uro). Če jo želi določiti, naj jo vsaka zvezna država določi po svoje. Clintonova bi na nacionalni ravni zagotovila minimalno plačo v višini 12 ameriških dolarjev na uro, ponekod pa 15 dolarjev.
Podjetništvo in mala podjetja
Clintonova bi dala olajšave za mala podjetja, podpira inovativne pristope financiranja podjetništva, Trump nima jasno izdelanega (razen kritike zvezne vlade) stališča do manjših podjetnikov.
Proizvodni sektor
Trump načrtuje agresivno zunanjetrgovinsko politiko (večji izvoz) in uvedbo carin za oživitev predelovalne industrije. Carina na mehiško blago bi bila 35-odstotna, na kitajsko pa 45-odstotna. Clintonova podpira davčne olajšave za podjetja, ki bi proizvodnjo preselila nazaj v ZDA, in subvencije podjetjem za zaposlitev novih delavcev.
Infrastruktura
Trump sicer pravi, da je modernizacija infrastrukture pomembna, a do nedavnega še ni vedel, kako bi jo financiral. Pred dnevi pa je dejal, da bi za obnovo cest, mostov in druge infrastrukture namenil en bilijon ameriških dolarjev. Po besedah Clintonove bi njena zvezna vlada v petih letih za javna dela investirala 275 milijard ameriških dolarjev v gradnjo infrastrukture.
Prezaposlitev delavcev
Za prezaposlitev bi Clintonova podjetjem dala 1.500 evrov davkoplačevalskega denarja za vsakega delavca oziroma vajenca, Trump o tem nima jasnega stališča.
Dohodkovna neenakost
Clintonova bi priznala 15-odstotno davčno olajšavo podjetjem, kjer bi lastniki dobiček delili z delavci, Trump o tem (razen nekaterih pripomb o previsokih dohodkih predsednikov uprav, zlasti bankirjev) nima posebnega mnenja.
Energetika
Trump obljublja oživitev energetskega sektorja s pomočjo fosilnih goriv in deregulacijo področja energetike, Clintonova načrtuje, da bi se v desetih letih vsak ameriški dom napajal z obnovljivimi viri energije (ob pomoči zvezne vlade) in da bi porabo nafte zmanjšali za tretjino.
Znanost in tehnologija
Clintonova bi povečala izdatke zvezne vlade za znanstvene raziskave na vseh področjih, Trump bi se osredotočil predvsem v raziskavo vesolja, saj verjame, da je prihodnost ZDA v vesolju in da lahko to prinese delovna mesta.
Družinska delovna politika
Clintonova obljublja vse mogoče in nemogoče: od zagotovljenega enakega plačila in plačanega porodniškega dopusta do brezplačnega varstva otrok in plačila bolniške. Nikoli ni povedala, kje bi dobila denar, da bi pokrila te stroške. Trump pravi, da bi družinska politika Clintonove ZDA pahnila v recesijo, sam nima jasno izdelane politike.
Delovna mesta
Trump bi število novih delovnih mest povečal s spodbujanjem, da se več podjetij ustanovi doma, da se ustanavljanje podjetij deregulira in da se poveča število delovnih mest v proizvodnji. Clintonova bi zaposlenost povečala z javnimi deli in velikimi infrastrukturnimi projekti.
Davki
1. Dohodnina
Za lažje razumevanje najprej na kratko in poenostavljeno o ameriški dohodninski lestvici. Ta ima sedem razredov: najnižji dohodki (do 9.225 ameriških dolarjev za samske in do 18.450 dolarjev za poročene) so obdavčeni z 10 odstotki, najvišji (nad 413.200 dolarjev za samske in nad 464.850 dolarjev) pa z 39,6 odstotka. Kaj obljubljata Trump in Clintonova.
Clintonova bi plačilo dohodnine odpravila za dohodke pod 9.275 ameriških dolarjev, druge stopnje bi ostale približno enake, a uvedla bi nov dohodninski razred za tiste, katerih letni dohodki presegajo 5 milijonov dolarjev (obdavčitev 43,6 odstotka od davčne osnove).
Tudi Trump bi odpravil dohodnino za ljudi z najnižjimi dohodki, samo da bi mejo, po kateri si obdavčen, dvignil z 9.255 dolarjev na 29.000 dolarjev. Nato bi imel samo še tri dohodninske razrede: do 54.000 dolarjev (12 odstotkov), od 54.001 do 154.000 dolarjev (25 odstotkov) in najvišji dohodninski razred nad 154.001 dolarja (33 odstotkov). Trump bi torej znižal davek vsem.
2. Obdavčitev podjetij
ZDA imajo danes eno najvišjih stopenj obdavčitev dohodka pravnih oseb – 35 odstotna stopnja. Trump bi obdavčitev znižal na 15 odstotkov.
Sedanji predsednik Barack Obama je predlagal, da bi ta davek znižali s 35 na 28 odstotkov, toda Clintonova se o tem še ni jasno izrekla. Zdi se, da ne podpira znižanja.
3. Davek na nepremičnine
Trump bi popolnoma odpravil davek na nepremičnine. Meni, če si enkrat že plačal davek, ko si nepremično kupil, ne moreš biti zdaj obdavčen samo zato, ker jo imaš. To bi veljajo za tiste samske, katerih premoženje ne presega 5,45 milijona dolarjev, in družine, katerih premoženje ne presega 10,9 milijona evrov.
Clintonova meni, da je davek na nepremičnine premajhen, zato bi ga povečala.
4. Davek na dediščino
Trump bi davek na dediščino odpravil, medtem ko bi Clintonova davek na dediščino najbogatejših Američanov povečala s 40 odstotkov na 65 odstotkov.
Ameriške predsedniške volitve kažejo,da tudi V Ameriki ni demokracije.Clintonova je z ogromno denarja zakupila vse vodilne medije in uganja propagando za svoje neuspehe,medtem ko isti mediji skrbijo za demonizacijo Trumpa.Kakorkoli ocenjujemo, je Trum bistveno boljši prededniški kandidat za Brlo hišo,kot Clintonova.
Najprej bi na prvo vrsto postavil zdravstveno satnje, kjer ima Clintonova izrazite težave.Ni mi povsem jasno zakaj so Američani pozabili na dejstvo,da je Clintonova ostopila z mesta sekretarke za zunanje zadeve iz zdravstvenih razlogov.Takrat je dejala, da odstopa zaradi izčrpanosti.Bila je mlajša in odstopila je iz manj pomembnega položaja.Kako lahko Američani sedaj pričakujejo, da bo starejša, bolj izčrpana, vodila ZDA?
Clintonova zastopa politiko Baraka Obame.Ta je v zadnjih letih storilaveč katastrofalnih napak.Sodelovala je pri podiraju arabskih tiranov in naredila zmedo, ki ji ni videti konca.Doživlja pa popolni poraz. Pred vsem v Siriiji,kjer so jih Rusi peljali hcat.Kljub temu,da so se Američani v Siriji angažirali,bodo zmagovalci Rusi. To bi moralo prizadeti vse Američane,saj bodo doživeli podoben poraz kot v Vitnamu.Končno pa lahko pade tudi Saudaka Arabija.Tudi ona je odgovorna za milijone beguncev, ki umirajo.Zeločudno je,da takšna kandidatkas tako hudo hiploteko zmaguje v volilnem boju.
Američani so zaradi globalizma zapravili svojo industrijo.Z napačnimi predpostavkami so industrijo selili v Azijo,sami pa so menili,da bodo upravljali s financami.Finance so šels svetovno krizo po gobe,indstija je ostalv Aziji,v ZDA pa primanjkuje 40mio delovnih mest.Tudi v tej politiki je Clintonova sodelovala.
Trump obljublja, da bo te napake odpravil.Kljub temu,da so to zelohude napake, ki jih želi Trump odpraviti,ga mediji zmerjajo za populista,Clintonova, ki pa je sedelovala pri vsem tem,pa ostaja skorajda idol.Zelonenavadno je,daAmeričani, ki imajo vndarle tudi zelo sposobne in lucidne ljudi,tega ne uvidijo in gladko ne porazijo Clintonovo, ki utegne biti še mnogo slabša predsednica kot Obama.
Všeč mi jeVšeč mi je
čudi me naklonjenost trumpu, ko pa je bil hajek privrženec neoliberalizma in moči korporacij, ki uničujejo zahod in ga spreminjajo v diktaturo, za kar je klintonova pravi kandidat…
Všeč mi jeVšeč mi je
čEPRAV IMA tRUM NEKATERE STVARI ZELO PRAV JE MOTEČE;DA NIMA IZDELANIH STALIŠČ:
sEVEDA PA GA TUDI ZANAŠA NA RTAZNE DRŽAVNE POMOČI IN SUBVENCIJE_KAR OSEBNO SMATRAM KOT SMRT LIBERALNEGA GOSPODARSTVA;KOT TUDI NE NORMALNO ODOBRAVANJE KREDITOV:
Všeč mi jeVšeč mi je
liberalnega gospodarstva praktično ni več; je samo divjanje korporacij ali pa stroge državne regulative, žal…
Všeč mi jeVšeč mi je
Pingback: Zakaj bi svoj glas oddal za Trumpa, če bi bil Američan? | Kavarna Hayek
Pingback: Zakaj Donald Trump ni fašist? | Kavarna Hayek
Pingback: Zakaj Ford ne bo odšel v Mehiko in kaj so vam pri tem slovenski MSM zamolčali? | Kavarna Hayek
Pingback: Kavarna Hayek: Zakaj Ford ne bo odšel v Mehiko in kaj so vam pri tem slovenski MSM zamolčali? - Časnik