Značke
Hugo Chavez, Lawrence W. (“Larry”) Reed, Lenin, Miha Kordiš, Slovenija, socializem, Sovjetska zveza, Stalin, Tko je John Galt, Venezuela, Švica
Malo starejši se boste spomnili, kako smo Slovenci vedno sanjali, da bo Slovenija postala „nova Švica“, da bo postala „mala Švica“, da bomo Slovenci ne samo dohiteli, ampak tudi prehiteli Avstrijo. Te želje so se po osamosvojitvi še okrepile. No, niso bile samo želje, prevladalo je prepričanje, da bomo sen (skoraj) vsakega Slovenca uresničili. In ker naj bi bili Slovenci pridni in delavni, to naj ne bi bilo težko. Celo radikalni levičarji, ki sami sebe, kot denimo Miha Kordiš, razglašajo za socialiste, bi si najbrž želeli, da ima majhna in mlada država na sončni strani Alp tako visok standard in tako blaginjo, kot jo imajo Švicarji, tak povprečen BDP na prebivalca in tako povprečno plačo, kot jo imajo prebivalci države v samem osrčju Alp. Težava je le, da nihče od tovarišev socialistov ne ve, kaj pomeni postati podoben Švici.
Gre za temeljno nerazumevanje, če želimo postati enaki Švici (ali jo celo prehiteti), se moramo začeti obnašati kot Švica, ne kot Venezuela. To pomeni: zmanjšanje javne porabe (švicarska javna poraba je nekaj čez 30 odstotkov); odpraviti proračunski primanjkljaj (Švica ga je imela v zadnjem desetletju sam,o dvakrat, pa še takrat je znašal med 0,1 in 0,2 odstotka BDP); odpraviti 1000 + 1 socialni transfer; zmanjšati obvdavčitev (čeprav ima Švica progresivno davčno lestvico, je najvišja stopnja na zvezni ravni 13,2 odstotka); zmanjšati javni dolg (v Švici znaša 34 odstotkov BDP, kar je manj od večine članic EU); privatizacija (v Švici je sistem zdravstvenega zavarovanja v popolnosti v zasebnih rokah, a glej čudo čudno, nihče ne umira na ulicah, Švicarji so med najbolj zdravimi prebivalci na svetu, povprečna življenjska doba je med najdaljšimi na svetu, njihove bolnišnice in klinike ne poznajo izgub); življenjski stroški se v Švici vztrajno nižajo, imajo deflacijo, pa si nihče ne beli glave, da bo deflacijska spirala smrti uničila gospodarstvo; nezaposlenost je na ravni naravne nezaposlenosti, se pravi do 5 odstotkov; Švicarji imajo veliko svobode, regulacij ima veliko manj, kot je povprečje EU; zakoni o nošenju orožja so med najbolj liberalnimi na svetu in spet pridemo do novega čudesa: čeprav so Švicarji med najbolj oboroženimi prebivalci na svetu (količina orožja na prebivalca), je Švica ena najbolj varnih držav na svetu in ima eno najnižjih stopenj umorov ali ubojev na svetu; zmanjšati subvencije za podjetja in posameznike; Švicarji na referendumih odločajo o vseh vprašanjih in brez omejitev, kar pomeni, da se politiki z javnim sektorjem bojijo državljanov in ne obratno.
Skratka, Švica je država (o njej velikokrat piše odličen bloger Tko je John Galt, zato sem si nekaj misli sposodil od njega), ki jo levičarji označujejo kot neoliberalno, jo prezirajo kot deželo brutalnih kapitalistov, kjer tisti prebivalci, ki imajo več, tega nočejo deliti s tistimi, ki imajo manj, je tisto bruno v očesu levih radikalcev, ki ruši socialistične mite, ker kaže, da je realnost deluje diametralno nasprotno od njihovih prepričanj in želja. Zato še enkrat: če želi Slovenija postati kot Švica, se mora tako tudi obnašati in delovati. Levičarji pa mislijo in si domišljajo, če se bodo obnašali in delovali kot bolivarska Venezuela, bomo postali Švica. Na žalost posnemanje Venezuele pelje lahko samo do venezuelskega scenarija. Kakšen je ta, vidimo in spoznavamo vsak dan znova.
Kako levičarji razmišljajo, je nedavno odlično opisal Lawrence W. (“Larry”) Reed iz Foundation of Economic Education. Nekako takole gre. Reed pravi, da je lažje postrgati betonsko steno z nohti, kot pa razumeti levičarje ali obrazložiti, kaj je socializem, ki je v resnici neskončno se premikajoča tarča.
-
Znano je, da je na celi črti pogorela Marxova teorija, ki predvideva odpravo zasebne lastnine in državno lastništvo produkcijskih sredstev (temu so rekli celo znanstveni socializem).
„Ampak to ni tisto, kar mi mislimo,“ pravijo sedanji socialistični sanjači.
-
Ko je Lenin ustanovil socialistično Sovjetsko zvezo, ko je država skrbela „za dobro ljudi“, in je Stalin dejal, da je sovjetski socializem raj za delavce, se je po nekaj desetletjih izkazalo, da gre za pekel na zemlji, kjer so bili umori in pokoli političnih in razrednih nasprotnikov del v vsakdana.
„Ampak to ni tisto, kar mi mislimo,“ pravijo sedanji socialistični sanjači.
-
Hitler je izhajal iz socializma, njegova delavska stranka je temeljila na socializmu.
„Ampak to ni tisto, kar mi mislimo,“ pravijo sedanji socialistični sanjači.
-
Po propadu Sovjetske zveze je nekaj na novo nastalih držav (denimo Belorusija) razglasilo, da bodo še naprej predani socializmu.
„Ampak to ni tisto, kar mi mislimo,“ pravijo sedanji socialistični sanjači.
-
Jugoslovanski eksperiment s samoupravnim socialističnim gospodarstvom je privedel do bankrota države.
„Ampak to ni tisto, kar mi mislimo,“ pravijo sedanji socialistični sanjači.
-
Na ducate afriških in azijskih držav se razglaša za socialistične. Vse po vrsti trpijo pomanjkanje, vladajo jim tirani.
„Ampak to ni tisto, kar mi mislimo,“ pravijo sedanji socialistični sanjači.
-
Ko je v Venezueli prevzel oblast Hugo Chavez in Venezuelo razglasil za socialistično državo, so se veselili vsi socialisti po svetu. Izvedel nacionalizacijo številnih podjetij, dal „oblast ljudstvu“, preziral in obtoževal kapitalistične države, ja, takrat so levičarski sanjači končno dahnili: „To je tisto, kar mislimo.“ Danes, ko je Venezuela utrpela pomanjkanja, ko se je socializem še enkrat v praksi izkazal za zgrešen sistem, smo slišali znan levičarski refren:
„Ampak to ni tisto, kar mi mislimo.“
-
Levičarji se ozirajo po skandinavskih državah, celo Bernie Sanders je dejal, da bo ZDA ustrojil po skandinavsko. „To je tisto, kar mislimo!“ so spet dahnili socialisti, tokrat v ZDA. Ampak ko so podrobneje pogledali v drobovje teh držav, so videli, da tam nimajo predpisov o minimalni plači, da imajo nižje davke na dobiček podjetij, da imajo več izbire pri izobraževanju, da njihova trgovina temelji na globalizaciji, da skoraj nimajo industrije v državni lasti.
„Ampak to ni tisto, kar mi mislimo,“ so si premislili socialistični sanjači.
Ja, kaj za vraga sploh mislite? Levičarji so intelektualno tako izmuzljivi, da jim je težko slediti. Pravijo, da bi bilo v puščavi pomanjkanje peska, če bi tam uvedli socializem. Mogoče je prehuda primerjava, a ni daleč od resnice. Socialisti želijo v Sloveniji, ki je ena najbolj vodnatih držav na svetu, pravico do vode zapisati v ustavo. Če bodo levičarji prevzeli nadzor nad vodo, vam povem, da jo bo kmalu zmanjkalo. V socializmu molža krave poteka nekako takole: v kravo nameriš s puško in rečeš, naj da mleko ali jo ustreliš. Za socialiste je za pomanjkanje vedno krov nekdo drug. Če krava ne da mleka, je kriva krava, kakopak. Razlog je, da levičarji ne marajo osebne odgovornosti, da ne želijo prevzeti osebno odgovornost.
Zato tudi sami natančno ne vedo, kaj socializem sploh je. Poglejte samo, kako različni slovarji opredeljujejo socializem. Običajno tako: Socializem kot „politični in ekonomski sistem, se zavzema, da so sredstva za proizvodnjo, distribucijo in menjavo v lasti celotne skupnosti“. Navidez zelo natančna opredelitev ali ne? Preberite še enkrat in skušajte zdaj razumeti. Kaj natančno pomeni last celotne skupnosti? A to pomeni, da celotna skupnost glasuje, kaj bo in kaj ne na policah v trgovini? A to pomeni, da celotna skupnost glasuje, kaj bo neka tovarna proizvajala in kaj ne? In kaj sploh je celotna skupnost? Prebivalci ene občine ali kar cele države? Ampak na koncu pride vedno do tega, da odloča peščica ljudi s politično močjo.
Švedska, Norveška in Danska so države, ki s svojo socialno demokracijo res spominjajo na socialistične države. Uspešne niso zato, ker imajo socializem, ampak zato, ker kapitalizem še ni uničen. Kaj pomeni socializem, ko se ga gredo levičarji na polno, je dovolj zgovoren primer Venezuele. Ali še huje: Severne Koreje.
Pingback: Kavarna Hayek: Če želimo postati Švica, moramo posnemati Švico, ne bolivarsko Venezuelo - Časnik
Kaj je narobe z vodo v ustavi?
Všeč mi jeVšeč mi je
Jaz bi raje pivo v ustavi. Drugače pa – zakaj ne damo še hrane v ustavo?
Všeč mi jeVšeč mi je
a lahko prosim podaš razlago glede vode
Všeč mi jeVšeč mi je
eh… zopet neko brezvezno nakladanje o švici, polno nepreverjenih trditev, klišejev in podobnega.
ter seveda najneumnejše izjave, ki ne morejo zleteti iz ust nikogar drugega kot balkanca: ”če želi Slovenija postati kot Švica, se mora tako tudi obnašati in delovati.”
kajti, ni je države na planetu, ki bi se kar odločila in nekaj postala, razen socialističnih, kar pa je pomenilo vsaj kakih 10% žrtev. pot socializma pa verjetno avtor noče…
skratka, vsak narod ima svojo pot, čisto svojo in neponovljivo. zato tudi nikoli ne bomo švicarji (zgodovina, akumulacija kapitala…), vedno bomo slovenci.
antropologi (slednje bi veljalo večkrat prebrati, ker tu se skriva ključ do razumevanja naroda in težnje po navadah in spremembah) bi znali povedati, da je potrebno veliko generacij (tudi do 8!) preden se narod otrese starih navad in sprejme novo razmišljanje.
torej, če bomo pridno trenirali, ampak res pridno (kar pa trenutno nikjer ne vidim, niti ne vidim med ljudmi še dolgo nobene želje po tem) da bomo vsaj imeli podobne navade švicarjem, nas čaka vsaj 150 let trdega treninga…
vso srečo pri tem!
Všeč mi jeVšeč mi je
priporočam knjigo, Zakaj narodi propadajo
Všeč mi jeVšeč mi je
mark, ti spet nekaj nakladaš. Avtor je razložil, zakaj nismo druga Švica. Zarad take miselnosti, kot jo imaš ti.
Všeč mi jeVšeč mi je
avtor pravi kako moramo delovati, jst pa samo pravim na kakšen način lahko do tega pridemo. nič drugega.
problem večine slovencev je v tem da sploh sami sebe ne poznajo, ne poznajo svojih navad, miselnosti, možnosti sprememb…
Všeč mi jeVšeč mi je
Pingback: Ko (tudi) športni komentatorji RTV SLO trosijo socialistične neumnosti | Kavarna Hayek
Pingback: Okoljevarstveniki, Gretini sledilci in podnebni alarmisti v šoku: Švica bo prepovedala uporabo električnih avtomobilov, če bo prišlo do pomanjkanja elektrike | Kavarna Hayek
Pingback: Okoljevarstveniki, Gretini sledilci in podnebni alarmisti v šoku: Švica bo prepovedala uporabo električnih avtomobilov, če bo prišlo do pomanjkanja elektrike | Radio Brežice Eu