
Zanimivo je, da muzeje žrtvam komunizma večinoma odpirajo v zahodnih državah, čeprav tam živeči ljudje niso nikoli občutili tega totalitarizma 20. stoletja. Nov muzej bodo tokrat (v ponedeljek, 13. junija) odprli v Washingtonu, v nekdanjih komunističnih državah jih je samo pet.
Washington že ima spomenik žrtvam komunizma, ki se nahaja na križišču avenije Massachusetts in New Jersey. Na več kot tri metre visokem spomeniku je napis: »Več kot sto milijonom žrtvam komunizma in tistim, ki ljubijo svobodo. Za svobodo in neodvisnost vseh ujetih narodov in ljudstev.«
Spomenik je 12. julija 2007 posvetil takratni ameriški predsednik George W. Bush, in sicer na 20. obletnico govora Ronalda Reagana, ki je na ta dan leta 1989 voditelju Sovjetske zveze Mihailu Gorbačovu sporočil, da naj poruši Berlinski zid. Zdaj bo Spominska fundacija žrtvam komunizma (VOC) odprla še muzej.
Dr. Elizabeth Edwards Spalding, podpredsednica VOC in ustanovna direktorica Muzeja žrtev komunizma, pravi: »V naši kulturi in tudi šolskih učilnicah so miti in napačne predstave o komunizmu. Potreba po takšnem muzeju ne more biti bolj nujna. Naše iskreno upanje je, da bodo Američani in obiskovalci z vsega sveta prišli sem, da se spomnijo in spoznajo to uničujočo ideologijo.«
Dr. Lee Edwards, soustanovitelj in častni predsednik VOC, pa pravi, da naj bi muzej »služil tako kot spomin na tiste, ki so umrli zaradi komunizma in kot svetilnik upanja za tiste, ki se temu upirajo.«
V nekdanjih komunističnih državah je samo pet muzejev: Budimpešta, Talin, Varšava, Praga in Berlin. V Ljubljani ga še čakamo.
Preberite še:
Sam sem pred leti obiskal muzej komunizma v Pragi. Zagotovo so ga v tem času že nadgradili. Bil bi pa učinkovit šolski pripomoček, da ne bi vzgajali tepce, ki pravijo, da so ponosni nasledniki komunistov. Tepce, ki se bahajo s krvoločnostjo in neumnostjo svoji (naših?) prednikov.
Všeč mi jeVšeč mi je