Značke
Bill de Blasio, Chicago, DNAInfo, East, Gothamist, Joe Ricketts, New York, novinarstvo, sindikat, Writers Guild of America
Kdor vsaj malo bolj podrobno spremlja dogajanje čez lužo, je zagotovo kdaj naletel na portala Gothamist ali DNAInfo. V dobrih osmih letih, od kar ju je leta 2009 ustanovil Joe Ricketts, ameriški milijarder in podjetnik, sta portala postala najbolj brana lokalna portala na svetu – mesečno ju je bralo devet milijonov ljudi, pokrivala sta New York in Chicago, Ricketts je dajal delo 115 dobro plačanim novinarjem, fotografom in tehnikom. A zdaj so ostali brez dela, ker je podjetnik novembra 2017 sklenil, da bo portala ugasnil (trenutno sta še dostopna – TUKAJ in TUKAJ).
V svojem pismu bralcem je zapisal, da sta bila portala posel kot vsak drug. In ker nista bila dobičkonosna, ju je ugasnil. A zgodba je vendarle malce drugačna. Čeprav Ricketts tega izrecno ne omenja, se je za zaprtje portalov odločil takoj po tem, ko so se uredniki (bilo jih je 27) odločili, da se bodo pridružili velikemu novinarskemu sindikatu Writers Guild of America, East. Napovedali so, da bodo prek tega sindikata zahtevali novo kolektivno pogodbo, ki jim bo prinesla boljše pogoje dela in še večje plače. Oglasil se je celo župan New Yorka Bill de Blasio, ki je pozval upravo, naj spoštuje demokratično odločitev novinarjev. Po besedah članov sindikata je bil Ricketts zelo jezen. „Dokler gre za moj denar, lahko samo jaz odločam o poslovanju podjetja,“ pravijo, da jim je rekel. In očitno ga niso vzeli resno.
Delavci imajo seveda ustavno, zakonsko in moralno pravico, da se združijo v sindikat in da se z delodajalcem pogajajo o pogojih dela. Toda po drugi strani ne smemo pozabiti, da je bil Ricketts tisti, ki jim je dajal plače. In nihče ga ne more prisiliti, da bi jim plačeval še naprej, če tega ne želi. Portala je ugasnil iz preprostega razloga, ker zaposleni niso sprejeli dejstva, da je on tisti, ki odloča v podjetju. In če se kdo s tem ne sprijazni, gre lahko stran in naredi svoj portal.
Lepo in poučno!
Poudariti pa je potrebno da gre za Ameriko in ne za Slovenijo, na kar aludira pisec.
V Sloveniji namreč svet stoji na glavi in zato primerjava, ali aluzija z ameriškim primerom ni možna.
V Ameriki je lastništvo jasno. Jasno je, kako je bilo pridobljeno in lastniki kapitala niso nikomu nič dolžni.
V Sloveniji se praviloma ne ve, čigav je kapital, kdo je dejanski lastnik. Ne ve se kako je do kapitala prišlo, kdo je omogočil pridobitev kapitala?
Zato tudi ni mogoče, da bi kapitalist lahko suvereno upravljal z njim.
Še vedno imamo v Sloveniji dvojno, da celo trojno lastništvo: državno, gankstersko in privatno.
Državno lastništvo bi naj upravljala država, a ga ne, saj ga upravljajo priviligiranci, ki se na upravljanje ne spoznajo in jim dobiček ni primarna naloga. Bistveno je, da ohranjajo kasto priviligirancev. Dopuščajo tudi norenje sindikatov.
Drugi tip lastništva je ganksterski. Izvor tega kapitala ni jasen. Ni jsano koliko ga je in čigav je. Tu in tam se pojavi kak lastnik, ki pa nanadoma potone in se skrije. pobegne in za njim ni sledu. Kapital gre v stečaj, kam pa se je porazgubil nihče ne ve. Vsaj uradno se država ne zanima za fenomene, ki so podobni kraškim rekam.
Tretji tip je jasen in transparenten. Žal ga je malo in nadenj se splavlja država, saj ima pred seboj kapitaliste, ki jih lahko lupi in odira, kot zaklane ovce, kar je v skladu z marksizmom, ki je še vedno biblija slovenske ekonomije.
Všeč mi jeVšeč mi je
Nima smisla komentirati, ker je le vplivanje istih: da skrbim, ne izgubim moj stolcek čim dlje, ne glede kaksen je ugled in stanje v Slo
Všeč mi jeVšeč mi je
Pingback: Ker so se novinarji sindikalizirali, je lastnik preprosto likvidiral medij – sloblogi
Pingback: Ker so se novinarji sindikalizirali, je lastnik preprosto likvidiral medij — Kavarna Hayek | To je kopija: www.spletnicasopis.si in www.spletnicasopis.eu