Značke
Axel Kaiser, Boulevard Voltarire, Donald Trump, Fortune, inflacija, javni dolg, Kitajska, trgovina, Varčna vas, Warren Buffett, Zapravljivi Dol, ZDA, zlati standard
Jeseni 2003 je milijarder Warren Buffett v ameriški reviji Fortune objavil esej Squanderville and Thriftville (Zapravljivi Dol proti Varčni vasi), v katerem je nazorno pojasnil težavo, s katero se ameriško gospodarstvo več desetletij spopada zaradi čezmerne potrošnje. Na kratko bom povzel po knjigi Axela Kaiserja »Pot v propad«, vi pa si lahko ogledate risanko o Zapravljivem Dolu in Varčni vasi.
Predstavljamo si dva otoka, je zapisal. Na vsakem je po ena vas: Zapravljivi Dol na enem in Varčna vas na drugem. Obe sta samozadostni in imata enak delovni čas. Lepega dne se v Varčni vasi odločijo, da bodo več delali, zato da bodo lahko privarčevali in investirali. Zgodi se, da Varčna vas proizvede več, kot potrebuje, zato začne višek izvažati v Zapravljivi Dol. Prebivalci slednjega kmalu ugotovijo, da lahko zaradi poceni izdelkov iz Varčne vasi živijo enako dobro, tudi če delajo manj. V zameno Zapravljivi Dol ponudi Varčni vasi obveznice, katerih izdaja ne zahteva velikega napora.
Mineta dve leti in Varčni dol si nabere ogromne količine obveznic Zapravljivega Dola. Nekateri strokovnjaki ugotovijo, da bodo morali prebivalci Zapravljivega Dola delati dvakrat več, če bodo želeli poplačati svoj dolg Varčni vasi. Ko se začno prebivalci Varčne vasi spraševati, ali bodo sploh kdaj dobili poplačan dolg, se odločijo, da ga bodo izterjali z edino lastnino, ki jo imajo prebivalci Zapravljivega Dola – zemljo. Tako je Varčna vas postala lastnik Zapravljivega Dola. A ne le to. Ker prebivalci Zapravljivega Dola nimajo ničesar drugega v zameno, so prisiljeni delati celo več kot prebivalci Varčne vasi, saj le tako lahko odplačujejo dolg in imajo dovolj za preživetje.
Buffet je z esejem natančno pokazal, kam so zabredle ZDA. Do sedemdesetih let so se prebivalci ZDA obnašali kot prebivalci Varčne vasi; njihova trgovina je bila uravnotežena, imeli so celo presežek, vlagali so v druge države, imeli so tako imenovani »zlati standard«. Nato je prišlo do obrata. ZDA so morale, da bi financirale svoj uvoz (denimo) iz Kitajske, tja pošiljati dolarje v zameno za izdelke, ki jih je Kitajska pošiljala v ZDA. Povedano drugače. Kitajska je v ZDA pošiljala dejanske dobrine, ZDA jim je dajala dolarje, se pravi tiskane papirčke, ki so bili jamstvo, da jih bodo nekoč lahko spremenili v dobrine in storitve. A ni bila samo Kitajska, tudi druge države so imele v primerjavi z ZDA presežek v medsebojni trgovinski bilanci. Zato je začelo strmo naraščati premoženje tujih državljanov v ZDA, naraščala je inflacija, Američani pa so kljub temu še vedno trošili, javna poraba je naraščala. Čeprav velja, da je začetek zatona dolarja povzročila ustanovitev ameriške centralne banke (FED), so ZDA postale resnični Zapravljivi Dol potem, ko so se leta 1971 odpovedale zlatemu standardu.
Ravno to želi spremeniti Donald Trump – da ZDA spet postanejo Varčna vas. Eden od njegovih ukrepov bo mogoče celo ponovna uvedba zlatega standarda.
Pingback: Kavarna Hayek: Tako je govoril Warren Buffett ali kaj želi Donald Trump? - Časnik
kolikor sem informiran, je do propada zlatega standarda prišlo zaradi prevelikega stroška za vietnamsko vojno, in nixon se je odločil da bodo začeli tiskati dolarje…
vmes se industrija seli na kitajsko, obuboža ameriški srednji in delavski razred, kar pomeni počasen propad demokracije.
danes smo priča ’tiskanju’ dolarja, ki se porablja samo in izključno za špekulacije na borzah in ustvarjanje raznoraznih kriz (nepremičninska je izredno učinkovita).
in tako na krilih bančnikov in korporacij jadramo v neolberalizem in despotizem, ki ga niti trump ne bo mogel brzdati…
Všeč mi jeVšeč mi je
Dejansko je pa bolj v težavah Kitajska, ki je odvisna od izvoza, kot pa ZDA. Stvar je šla že tako daleč, da ni šanse, da ZDA kdaj to odplačajo, razen, če se zgodi, da Kitajska spremeni lasten sistem, začne sama trošiti – in bodo Američani za Kitajce nizkocenovna delovna sila.
Neoliberalizma ni, je le neosocializem.
Všeč mi jeVšeč mi je
Kapitalist je opozoril kapitaliste, da na socialistični način ne morejo gospodariti.
Trump je očitno lekcijo razumel in se je lotil obnove kapitalizma.
Sicer že stari slovenski pregovor pravi: brez dela, ni jela, a kaj, ko je slovenstvo v zatonu. Slovenci sledimo komunizmu, ki je lažnjiv, kar nam pravlijca Buffetta ilustrira na najlepši možni način.
Pojasnjuje pa tudi, zakaj se komunistipo svetu bojijo Trumpa.
Všeč mi jeVšeč mi je
kolikor sem pravilno informiran, tudi ‘dolg’ držav ni mišljen da se kdaj pravzaprav poplača; ker dolg države je po dandanašnjem monetarnem sistemu denar v obtoku, ki sloni na dolgu ki se vedno veča. problem naj bi bil edino v tem, da se ‘nov’ denar uporablja izključno za borne špekulacije ki umetno napihujejo cene stvarem (nepremičninam…), namesto da bi se uporabil za stvari kot so infrastruktura, izobraževanje, sociala…
Všeč mi jeVšeč mi je