Značke
Brexit, ekonomija, EU, Evropa, industrijska revolucija, Joel Mokyr, kultura rasti
V poznem osemnajstem stoletju so inovacije in izumi sprožili v Evropi industrijsko revolucijo, napredek, ki mu ni enakega v človeški zgodovini. Od leta 1800 vemo, kaj se je zgodilo, in bolj ali manj vemo, kako in kje se je zgodilo, a še vedno je velika skrivnost, na katero ni zanesljivega odgovora, zakaj se je zgodilo. In predvsem, zakaj se je to zgodilo v Evropi (in se potem razširilo po celem svetu), ne pa na Kitajskem, v ZDA ali na Arabskem polotoku. Na to skuša v svoji novi knjigi A Culture of Growth: The Origins of the Modern Economy odgovoriti profesor in raziskovalec zgodovine ekonomije Joel Mokyr. Njegova raziskovanja so ga pripeljala do zaključka, ki je politično nekorekten (zato njenega branja na politično korektnih fakultetah najbrž študentom ne bodo priporočili): do kulture rasti je pripeljala edinstvena kombinacija politične razdrobljenosti in dovolj mobilne intelektualne skupnosti.
Politično razdrobljenost Mokyr razume kot neizogibno konkurenco med suverenimi in svobodnimi državami. Države so med seboj tekmovale, tudi za to, katera bo na svoje univerze pritegnila največje znanstvenike in intelektualce tistega časa. To je pripeljalo do kulture odprte znanosti, ideje so bile razpršene. Na tej točki je pomembna še ena selekcija – selekcija med znanstveniki in intelektualci. Ta je bila kruta in neusmiljena, a izluščili so se zares samo najboljši. Mokyr trdi, da je vse to lahko peljalo v le eno smer: eksploziven tehnološki in gospodarski razvoj Evrope. Nasprotno od tega, kar je danes politično korektno govoriti: da lahko samo široke skupnosti (zveza držav), kot je denimo Evropska unija, privede do napredka.
Za Britance je knjiga, tako pravijo, v tem času zelo dobrodošla. Še posebej zdaj, ko levičarji svarijo, da bo šlo z državo po Brexitu le še navzdol. A če sledimo mislim Mokyrja, bo Velika Britanija po Brexitu postala le še močnejša. Čeprav tega izrecno ne napiše, se zaključek njegovega raziskovanja ponuja sam od sebe: nova rast Evrope je možna le, če bodo v njej močne, samostojne, nacionalno in kulturno homogene ter suverene države.
Joel Mokyr sicer knjige izdaja na vsakih šest ali sedem let, kar pomeni, da vse zelo dobro premisli, preden objavi. Njegovo zadnje delo (2009) The Enlightened Economy: An Economic History of Britain 1700–1850 se že delno dotika najnovejše knjige. V njej je namreč pojasnil vpliv razsvetljenstva na vzlet Evrope, v novi knjigi pa pojasni, zakaj se je industrijska revolucija zgodila prav v Evropi, čeprav so imeli tudi denimo Kitajska, ZDA ali Bližnji vzhod dostop do enakega znanja kot Evropejci. Čeprav se z Mokyrjem mogoče ne bomo strinjali, je knjiga, vsaj po recenzijah sodeč, vredna branja. Predvsem pa premisleka.
Prav gotovoje bila razceplejnost Evrope na države, ki so se medsebojno bojevale in tekmovale eden bistvenih vzrokov za napredek, ki se je porajal. Ne smemo pa pozabiti tudi na katoliško cerkev. Med cerkvami in verstvi po svetu je ta takšna, da dopušča spremembe. V njeni dolgi zgodovini obstaja temlej v Svetem pismu, vendar se ta temelj dopolnjuje z misleci,ki so nenehno dopolnjevali vero in jo posodobljali. Resda počasneje, kot se je spreminlaj svet, zato, se zdi, kot da je konsrevativna, vendar se vseeno spreminja. Podoben je tudi judaizem, Tudi Judje so mnogo pripomogli k napredku zahodne civilizacije.
v katoliški veriso poznani razcepi in sicer so se najprej odpcepili pravolsavci, ki soočitno zaostali, kerniso želeli spremniti nekaterih dogem. Še sedaj menijo, da so pravi katoliki,pravoslavci, pa se jim topozna sprejemanju naprednejših misli.
Sledila je reformacija, kjer je sicer zasotala rimokatoliška cerkev,nastale pa so naprednejše protestanstke cerkva, ki so vero še bolj pododobile in omigočile še večji razvoj in razcvet družbe.
Všeč mi jeVšeč mi je
Zgodba s protestanti ni tako črno bela. Najprej je bil najbolj razvit jug Evrope – okrog Firenc – torej katoliški del. Tam so se začeli začetki kapitalizma – z veliko debato okrog posojanja denarja za obresti.
Nadaljevalo se je v Veliki Britaniji, kjer je bila Anglikanska Cerkev zelo podobna Katoliški.
Naslednje so bile ZDA, kjer so vsaj na začetku imeli največ vpliva zelo strogi Puritanci.
Zadnji so bili pa Luterani. Večina ljudi ne ve, da so bili to na začetku neke vrste fundamentalisti, saj so zagovarjali strogo krščanstvo – vrnitev h koreninam.
Ti so zadnji napredovali – so pa zato nekateri toliko hitreje.
Všeč mi jeVšeč mi je
oh oh, kakšno logiko bomo pa sedaj izpeljali. ”napredek je bil tu največji ker ga je rkc najmanj zavirala”
lol pa saj se nikoli ne bom mogel načuditi idiotijam verujočih, ki za vsako opravičilo vlačijo noter svojo preljubo pralnico možganov.
no, glede protestantov, ki pa je najbolj ‘razrahljana’ vera pa se strinjamo da dopušča največ napredka.
in genialni zaključek da bolj kot je vera razdrobljena bolj je možen napredek. očitno bi še bil potreben zadnji korak (ki da verujoči pač ni zmožen domisliti ker se zazanka v svoji nelogičnosti) da če vero ukinemo dobimo največji možni napredek.
in btw, čisto možno bi bilo da bi po treznem razmisleku prišli do sklepa, da ‘rkc’ od vseh versteh še najmanj dovoli napredek. recimo tudi islam pred mnogimi leti je podpiral znanost ki je bila na takem nivoju da so je šele par stoletij v prihodnosti dosegli ‘napredni’ rimokatoliki…
Všeč mi jeVšeč mi je
Mark, ti imaš oprane možgane s sovraštvom do krščanstva, zato pa pišeš take neumnosti.
O protestantizmu ne veš kaj dosti, ker je protestantizem najboljrazbit in raznolik. V ZDA od okrog 10 tisoč verskih skupnosti večina pripada različnim protestantom.
Če bi bil največji možni napredek v ateizmu, potem bi bile najbolj razvite države čisto druge – npr. Sovjetska zveza, Albanija itd…
Ateisti se zelo hitro zacikalte v svojih nelogičnostih.
Islam je podpiral znanost v toliko, da je pobral znanje od vseh osvojenih ozemelj, sam pa ni kaj dosti pripomogel k napredku. Krščanstvo je šlo kar vzporedno z Islamom, le tebi letnice niso znane.
Všeč mi jeVšeč mi je
Mark, nehaj flacat. Kakor koli obračaš se je najbolj razvil svet, ki je imel RKC in edino na tleh kjer je vladalo krščansvo se je pojavil celo ateizem (ta pojav je unikaten na svetu). Res, da se nam danes cerkev zdi nazadnjaška vendar je temelje zahodne civilizacije postavljala ravno ona…Kdo pa je opismenjeval Slovence? Če si pa sam podlegal razstavi 1001 izum, kejr so ti nafilali glavo s tem, da brez islama ne bi imeli niti sekret papirja pa moje sožalje.
Všeč mi jeVšeč mi je
Brez islama bi verjetno imeli vse – morda le ob različnih časih – saj je islam v glavnem pobral znanje od drugih.
Všeč mi jeVšeč mi je
ti raje nehaj flancat in si domišljat da svet brez rkc ni bil razvit.
nekateri bili so hudo hudo razviti, ampak jih je tok zgodovine pač odnesel drugam in so dandanes v nekem drugem svetu…
Všeč mi jeVšeč mi je
Tovariš Mark, krščanski svet je dosegel razvitost, ki je druge civilizacije – pred vplivom krščanskega sveta niso nikoli dosegle.
Všeč mi jeVšeč mi je
Najstarejša ljudstva so bila verna, kar nam pričajo arheološki ostanki. Tudi v sodobnem času, ko so raziskovalci zašli v najbolj zakotne dele sveta, so našli primitivna ljudstva in ugotovili,da jih zelo tesno spremlja vera. Že iz teh dejstev lahko ugotovimo, da je vera vsajena v človeka. Tudi ateisti so verniki,pa če želijo to priznati, ali ne. Vemo,da imamo pozitrone in negatrone. Eni so +, drugi -, a oboji so električno nabiti.
Sedaj pa nekaj za razmislek.V protireformaciji so katoliki ustanovili red Jezuitov. Ti so sistematično delovali v šolstvu in njihova prva dejavnost je bilo izobraževanje. Takrat je izobraževanje dobilo nesluteni pospešek. Temu je sledila industrijska revolucija.Ta pospešek je pljusknil tudi na Slovensko ozemlje, Prva zaradi Jezuitov smo na slovenskih tleh dobili prve visokošolske zavode.
Duhovniki so bili prvi izobraženi Slovenci. Ti so spisali prva besedila v Slovenskem jeziku, natisnili prve knjige, v glavnem nabožne vsebine,postali prvi učitelji, prvi založniki in tiskarji knjig.
Iz Slovencev so naredili narod,s svojim jezikom in svojo kulturo. To so desjatva, ki jih ni mogoče zanikati. Vse, kar smo Slovenci dosegli, temelji na izobrazbi, ki pa so jo na zavidljivo ravem povzdignili parv katoliški duhovniki.
Slovencev že davno ne bi bilo več, če ne bi prav duhovniki bili narodni buditelji, ki so utrjevali med narodom zavest, da so Slovenci.
Povzdigovati ateizem pomeni,da povzdiguješ neumnost, nevednost in negiraš desjtva.
Še enkrat pa naj povdarim, da je prav krščanstvo in ne smemo pozabiti tudi na judaizem, bilo tsito, ki je največ pripomoglo k razvoju zahodne civilizacije, ki danes prevalduje v svetu.
Krščanstvo in judaizem namreč ob dogmah, kljub vsemu dopuščata spremembe in razvoj, med tem ko ostale vere tega ne dopuščajo.
Ali se dogme, ki so veljale v starem krščanstvu niso precej spremenile?
Pa šeto: krščanstvo je preživelo 2000 let in še živi. Komunizem pa tega ni zmogel niti 100 let.
Všeč mi jeVšeč mi je
Ateisti so verniki enako kot verniki, saj imajo dokazov za neobstoj boga ravno toliko kot verni.
Tudi glede inteligence razsikave kažejo v prid vernim.
Drugače je pa res judaizem naredil prvi korak k svobodni družbi. Že sam koncept Boga kot nekega popolnega bitja, ki ni človek ampak nad vsem, je prinesel velik napredek.
Ostali poganski bogovi so bili muhasti kot ljudje – kot, da bi bili ljudje s paranormalnimi sposobnostmi.
Všeč mi jeVšeč mi je
opažam da ste preneumni da bi dojeli da s komunizmom nimam pravzaprav čisto nič. služi vam zgolj kot podlaga da drugače misleče obkladate s tem. kar je pravzaprav logično, ker v vaših švoh možganih ni bilo možno druge funkcije kot delitev na dva pola, pri vsaki stvari. in tu je pač en pol naši klerikalci, drugi pa komunisti…
in da, povprečni ateist je pametnejši kot povprečni verujoči. če lahko nekdo ki veruje v nekaj onkraj njegovega razuma razume v kaj se lahko logično zaciklajo ateisti pa je resnično daleč onkraj mojega razumevanja… to je jasno samo globoko verujočim.
Všeč mi jeVšeč mi je
Dugim očitaš tisto kar si sam….vidiš samo črno ali belo. Jaz zelo rada prebiram Richarda Dawkinsa a ti si me označil za umsko omejenega verika. Ti si fanatičen sovražnik vere in sovraštvo zamegli razum.
Všeč mi jeVšeč mi je
Mark, ti si še kako pod vplivom komunizma – vsaj, kar se tiče sovraštva do religije. To je dejstvo.
Všeč mi jeVšeč mi je
V resnici si sam neumen, potem pa to neumnost projiciraš na nas pametnejše od tebe, saj ne moreš razumeti tako kompleksnih stvari, zato pa pišeš neumnosti.
Všeč mi jeVšeč mi je
”Najstarejša ljudstva so bila verna, kar nam pričajo arheološki ostanki. Tudi v sodobnem času, ko so raziskovalci zašli v najbolj zakotne dele sveta, so našli primitivna ljudstva in ugotovili,da jih zelo tesno spremlja vera. Že iz teh dejstev lahko ugotovimo, da je vera vsajena v človeka.”
ne samo da odrasel človek verjame v pravljice, tudi bajke mu niso tuje.
le kaj je tako čudnega pri besednih zvezah kot so primitivna ljudstva – vera itd…
da je vera vsajena v človeka lahko sklepa samo veren človek, ki je po tej logiki tudi primitiven.
vsak drug pa bi sklepal da bolj kot je ljudstvo primitivno in zadaj v razvoju, bolj veruje v božanstva. kar je tudi vsakemu jasno, če le odpre kakšno knjigo o zgodovini človeka.
Všeč mi jeVšeč mi je
Veš mark, če si ti preneumen, da bi razumel kaj več, še ne pomeni, da smo ostali enako ali še bolj neumni.
Dejansko so raziskave pokazale obratno sliko, kot si jo ti želiš. Dejansko so verni ljudje v povprečju bolj inteligentni in izobraženi kot popolni neverniki.
Sploh pa so ateistične države v glavnem nazadovale in ironično, najbolj ravno država, ki se je uradno razglasila za ateističo.
Všeč mi jeVšeč mi je
če si tako pameten, potem ne bi sprevračal dejstev in bi kar lepo zapisal da so albanci muslimani, čeprav se je njihova država drugače odločila. prav tako prebivalci rusije večinsko niso ateisti.
skratka, če se imaš za pametnega, piši temu primerno.
Všeč mi jeVšeč mi je
Jaz sem pametnejši od tebe in vodilni v partiji, ki so državo naredili eno najrevnejših – so bili vsi ateisti.
Všeč mi jeVšeč mi je
Mark, vasakega posameznika,če je svoboden,nekaj vodi. Kaj je to, se sprašuje.Verni trdijo, da jih vodi Bog,neverni pa trdijo,da jih vodi usoda.No, popolnoma neverni vedo, da jih vodi centralni komite. Na vsak način pa je vrsta reči, na katere človek ne more vplivati. Se zgodijo in to pač pripiše Bogu,če je veren in usodi,če je ateist.
Vernike vodi še nauk, religija,med tem, ko neverne vodi ideologija.
V sodobnem svetu poznamo ped vsem komunistično ideologijo.Kako ta vodi človeka in človeštvo pa smo lahko izkuslili na lastni koži. Lahko pa opazujemo, kako zna ideologija voditi človeštvo v državah, kot so Severna Koreja, Kuba,ali pa Venezulea.
Prav na Kubi je pred kratkim strmoglavil bog, ki je kubancem zagotovil zaostanek za razvitim svetom in jih pahnil v bedo, hkrati pa jih pobil kakšnih 100.000 in šemnogo več zaprl in jim vzel svobodo. V svoji verski slepoti so Kubanci kar nekaj dni objokovali bradato pošast, ki jih je zasužnjila, jim odvzela svobodo in dostojanstvo.Ta pošast ni dovolila,da bi ji bil Bog konkurenca, zato ga je prepovedala in Kubanci so postali ateisti.
Prečitati je mogočesrhljive podatke,da so imeli sužnji na plantažah sladkorenega trsa na Kubi boljšo prehrano, kot jo imajo današnji prebivalci, ki živijo v komunističnem raju, ki ga je ustvarli a bradata pošast.
Všeč mi jeVšeč mi je
Kakšen masaker med komentatorji…pa še povsem izven teme.
Moje mnenje se bolj nagiba k Niallu Fergusonu. Je precej podobno – fragmentiranost moči držav…pa še nekaj stvari zraven. Gre za 6 ubijalskih aplikacij (6 killer apps). In v primeru VB bomo videli ali jih je možno tudi izbrisati…
Všeč mi jeVšeč mi je