Značke
Hrvaška, javnomnenjske raziskave, Makedonija, Slovenija, volitve
Slovenija je država, v kateri ankete javnega mnenja vedno znova in znova, z redkimi izjemami, potrjujejo brezpogojno podporo vladi, vladajoči koaliciji, vladajočim politikom, če so seveda leve ideološke usmeritve. Ankete, ki jih za “neodvisne” medije opravljajo “neodvisne” domače agencije. In ki, skoraj po pravilu, za razliko od rezultatov vzporednih volitev, zgrešijo v napovedih volilnih rezultatov. Kjer nad anketami vedno lebdi sum, da ne kažejo realnega javnega mnenja, temveč javno mnenje ustvarjajo. To se dogaja povsed v državah na območju nekdanje Jugoslavije. S politiko se ta blog sicer ne ukvarja veliko, toda politika je vsepovsod vedno prisotna. In ker sem dobil zanimivo mnenje, ga objavljam.
Teza je, da anketa javnega mnenja prikazuje trenutno stanje duha javnosti in ne more napovedati prihodnosti, torej rezultatov volitev. Dejstvo. A vendar, ko anketa tik pred volitvami favorizira eno izmed strank in so potem rezultati na volitvah drugačni, pomeni, da je objavljena anketa ali močno vplivala na neopredeljene volilce, da so odšli na volitve, ali že opredeljene volilce določene, v anketi favorizirane stranke prepričala, da svoj glas podelijo drugi stranki. Tako slovenske javnomnenjske ankete praviloma odstotek podpornikov desnosredinskih strank, predvsem SDS, zvišujejo vse do zadnje ankete pred volitvami, in s tem volilcem enega pola sugerirajo, da je desnica “na zmagovitem pohodu”, tistim drugega pola pa, “da je zmaga blizu, torej ni potrebno na volitve”. In potem pridejo volitve, kjer so odstotki osvojenih glasov praviloma ne sovpadajo z odstotki iz anket. Kaj se torej zgodi? Zadnja anketa manipulira z volilci? Mobilizacija neopredeljenih in “neopredeljenih”? Ali zgolj vedno znova ponavljajoča slučajnost?
Še slabše je pri lestvicah priljubljenosti; v Sloveniji na prvem mestu kraljuje, avtomatično, predsednik države. Drugo mesto je rezervirano za evropskega komisarja/komisarko, od kar ga imamo. Pa levi predsednik Vlade. Ne glede na javnosti všečne (ali nevšečne) poteze, ki jih v danem trenutku vleče. Potem običajno predsedniki levih strank, pa najbolj prepoznavni ministri. Levi, seveda. Ti sicer padajo in se vzpenjajo po lestvici, ko se odkrije kakšna afera, a ne za dolgo. Desni, četudi so kdaj sestavljalo vlado, niso priljubljeni. Tudi v opoziciji ne. Kako torej ankete odsevajo trenutno podporo politikom kot osebam, če imajo mesta svojo tradicionalno zasedbo?
Poglejmo malo k sosedom. Hrvaške ankete pred predčasnimi volitvami 2015 so enoglasno poudarjale, da bo šlo na tesno in da zmagovalca ne morejo napovedati. Volitve so potrdile njihove analize in rezultate. Seveda, z dolžnim odstopanjem kakšnega odstotka ali dveh.
V Makedoniji na primer, kjer objavljajo tudi javnomnenjske ankete ameriškega Republikanskega inštituta IRI in mednarodne agencije Gallup, primerjava rezultatov javnomnenjskih anket in dejanskega volilnega rezultata pokaže, da so ankete pred volitvami verodostojno prikazale izzid volitev, torej so dejansko prikazale mnenje državljanov. In zato gre takim objavljenim anketam verjeti. Mednarodne institucije so na primer objavile rezultate zadnjih anket, da ima vladajoča VMRO-DPMNE dvakrat večji rating od opozicijske SDSM, da ima predsednik vladajoče VMRO-DPMNE Nikola Gruevski trikrat večjo podporo od predsednika Zorana Zaeva, vodje opozicije. Bralec prebere, na podlagi izkušenj iz preteklih let, ko so ankete odsevale kasnejši volilni rezultat, verjame in gre glasovat. Po svoji volji. Za ene ali druge. In rezultati volitev po pravilu še enkrat potrdijo rezultate javnomnenjskih anket.
V Sloveniji pa bralec prebere zavajajoče rezultate ankete domače agencije, ki ga prepričujejo, naj glasuje zaradi “strahu pred”, gre na volitve. Glasuje, rezultat volitev spet niso enaki anketam. Circulus vitiosus.
Poglejmo še konkretno primerjavo dveh podatkov iz makedonske in slovenske akete: makedonsko VMRO-DPMNE podpira 33,3%, njenega predsednika Nikolo Gruevskega 32,3% anketiranih. Stranko SDSM 14,7%, njenega predsednika Zorana Zaeva 9,1%. V Sloveniji po zadnji anketi ima stranka SDS 14% podpore anketiranih, vladajoča SMC pa 6,5%. Predsednik SMC in premier Cerar niha med trejim in sedmim mestom popularnosti, SDS Janez Janša pa sploh ni uvrščen na lestvico. Opazite razliko? Kako je mogoče, da ima stranka največjo podporo pri anketiranih, njenega predsednika pa nihče “ne mara”?
Kje je rešitev? Povabiti mednarodno priznano agencijo, da anketira? Ali preprosto začeti razumeti, da so pri nas ankete samo orodje v rokah ozadja, ki manipulira z volilci? Kako spregledati? Za začetek, dokler volilni rezultati ne bodo potrdili predhodnih anket, se ne pustiti zavajati. Preprosto, ne jim verjeti. Dokler ne bodo agencije, domače ali tuje (če jih boso domače sploh spustile na njihov “vrtiček”) dokazale svoje nepristranskosti, verodostojnosti in relevantnosti.
Seveda, točno tako. Toda zakaj o tem pišete šele zdaj, kot da ste odkrili toplo vodo. Moja malenkost, ki je niko i ništa ve to že leta dolgo. Posebno priljubljenost politikov prav v oči bije! Vsak bebec takoj vidi, da gre za manipulacijo. Prej je bil vedno med najbolj priljubljenimi anemični komisar Potočnik, zdaj pa hecna Violeta, živ krst med navadnimi volilci pa ne ve, kdo sta! Stvar je tako očitno zmanipulrana, da je moja malenkost začela tudi dvomiti o volilnih rezultatih in državni volilni komisiji!
Všeč mi jeVšeč mi je
Javnomnenske ankete so vsekakor lahko namensko zavajujoče,pa tud prikrite glede na dejansko podporo volivcev?Resnično se lahko vprašamo že ob prvi kanditaturi za predsenika RS Danila T.,ki je po anketah znatno zaostajal za Lojzetom P.15-20%,pa je dejansko ,kar prepričljivo zmagal med tem,ko je bila kampanja oziroma kanditatura(rezultat) Boruta P. že vnaprej znan? Pri strankarskih volitvah leta 2008 pa je slovensko volilno telo po mnenju znanih analitikov naredilo največjo napako v zgodovini samostojne Slovenije nas pahnilo iz prave poti celo predsedovanja EU v anarho polžaj capljanja na mestu v neko učenko tradicionalnih demokracij in državotvornosti !?
Všeč mi jeVšeč mi je
s tem volilcem enega pola sugerirajo, da je desnica “na zmagovitem pohodu”, tistim drugega pola pa, “da je zmaga blizu, torej ni potrebno na volitve”
In ljudje temu verjamejo…pred časom je ZPS objavila neko traparijo, da ribje palčke niso samo ribe (seveda niso, ker imajo še krušni ovoj); zgodilo se je to, da tisti vikend prodaja rib drastično poskočila.
Všeč mi jeVšeč mi je
Ankete javnega mnenja so na Slovenskem ključno orodje vladajoče kleptokracije za potvarjanje resničnosti, za napihovanje političnih balonov ter za demoniziranje in sataniziranje nasprotnikov levice, najpogosteje imenovanih avtokrati, nacionalisti, vse bolj hujskaško pa tudi nacisti in fašisti.
Vse “intelektualno ozadje” anket javnega mnenja, ki so le agit-prop. orodje vladajoče kleptokracije, seveda prihaja iz kabinetov in učbenikov slavnih profesorjev s FDV Univerze v Ljubljani kot elitne šole za partijske kadre.
Všeč mi jeVšeč mi je
Pingback: Балкански медиуми: Анкетите покажуваат огромна предност на ВМРО-ДПМНЕ, Заев продолжува со дестабилизација преку „обоена револуција“ | rsm.m
Pingback: Балкански медиуми: Анкетите покажуваат огромна предност на ВМРО-ДПМНЕ, Заев продолжува со дестабилизација преку „обоена револуција“ | lider
Pingback: Балкански медиуми: Анкетите покажуваат огромна предност на ВМРО-ДПМНЕ, Заев продолжува со дестабилизација преку „обоена револуција“ | Де
V Kutschan Stadt lahko pripeljete najbolj renomirane agencije in strokovnjake;a vam to malo koristi:
Dokler ne bo zlomljena KUČANOVA PROPAGANDNA MAŠINERIJA USPEHA NE BO ZLOMI PA JO LE BANKROT DRŽAVE:
Všeč mi jeVšeč mi je
Pingback: Kavarna Hayek: Ali verjeti javnomnenjskim raziskavam? - Časnik