Ste slišali za besedno skovanko »neosocialna država«? Jaz sem jo danes prvič, ko sem prebral članek v levičarskem Dnevniku (https://www.dnevnik.si/1042717932/slovenija/revscina-se-povecuje-slovenija-vse-bolj-le-se-senca-socialne-drzave). Čeprav ne vem natančno, kaj naj bi pomenila (kot mi še danes ni jasno, kaj je to neoliberalizem, prepričljive opredelitve pa od socialistov nikoli nisem slišal), sem nekako razumel, da sta zanjo kriva najbolj zlobni bitji 20. stoletja, se pravi Ronald Reagan in Margaret Thatcher, ki sta skrčila socialne pravice in vrinila vrednote neoliberalizma. In: »Neoliberalizem lahko deluje le z zmanjševanjem stroškov dela in socialnih pravic. Popolna demontaža socialne države je prinesla celo novo skovanko – neosocialno državo, ki zahteva fleksibilnost tudi pri socialno izključenih.« Tako pravi Srečo Dragoš z ljubljanske fakultete za socialno delo v Dnevniku. Skratka, neosocialna država ni socialna država, ampak je država, kjer socialno politiko določa neoliberalni kapitalizem. Ta hudičeva ideologija pa temelji na dereguliranem prostem trgu brez nadzora države, neoliberalci pa so upirajo socialnim pomočem, državnim subvencijam, javnemu zdravstvu in šolstvu, državnim podjetjem in bankam, po drugi strani pa se zavzemajo za privatizacijo, vitko državo z minimalno javno upravo, liberalizacijo trga.
Slovenija naj bi bila vse bolj neoliberalna država, kjer je vse odvisno od trga, vse manj je regulacije, so od socialne države ostale le sledi. Skratka, salonski levičarji in socialistični mediji nas skušajo prepričati, da v Sloveniji vlada nebrzdani neoliberalni kapitalizem. Se pravi, živimo v državi, kjer:
1. je bilo konec junija v veljavi 799 zakonov in 18.364 podzakonskih aktov (ob osamosvojitvi je bilo v veljavi 356 zakonov in 877 podzakonskih aktov, levičarji pa pravijo, da smo vse bolj deregulirana država);
2. država določa minimalno plačo in druge pogoje dela, kot maksimalno število ur, letni dopust in drugo;
3. je povprečna obdavčitev dela skoraj 50-odstotna, se pravi, od tega, kar zaslužimo, polovico pobere država. Ob tem, da bomo z zneskom, ki nam ostane, morali plačati še skrite davke, kot so TV naročnina, številne prispevke ob plačilu elektrike in vode;
4. za vsako blago in storitev plačamo še davek na dodano vrednost (običajno po najvišji stopnji, se pravi 22-odstotni);
5. Slovenija je med državami, ki imajo najvišjo progresivno obdavčitev dohodka (dohodnina);
6. če podjetje ustvari dobiček, mora plačati 17-odstotni davek;
7. državna poraba znaša skoraj 50 odstotkov BDP. Kako so razporejeni prihodki in odhodki države si lahko pogledate tukaj: http://www.vlada.si/teme_in_projekti/kam_gre_vas_denar/;
8. Slovenija ima javno šolstvo in zdravstvo, ki ju je dolžan financirati vsak davkoplačevalec, pa če je uporabnik teh javnih storitev ali ne;
9. največja banka (NLB) je še vedno državni lasti;
10. Slovenija ima 163 reguliranih poklicev (koliko je pri tem nesmislov, si lahko ogledate tukaj: http://www.reguliranipoklici.si/);
11. več kot polovico cene, ki jo plačate za bencin, gre državi;
12. država predpisuje številne odkupne cene, ima monopol pri oskrbi z vodo in elektriko, vsak je prisiljen plačati TV prispevek;
13. država vsako leto nameni okoli 100 milijonov evrov nevladnih organizacijam;
In tako naprej in tako naprej.
Skratka, Slovenija je daleč od tega, da bi bila neoliberalni raj, je daleč od tega, da bi imela prosti trg, je daleč od tega, da bi imela pohlepne podjetnike. Celo več. Je med državami, ki imajo najmanjšo dohodkovno in drugo neenakost.In razumi levičarje, kdor le more.
Deformirsnost socialistov je brezmeja.
Dejansko lahko država pomaga le titim ,ki nimajo nikakršnih možnosti ,da bi zaslužili za preživetje in nimajo premoženja.To pomeni invalidom ,ostarelim in neozdravljivo bolnim-seveda je ta pojm v Sloveniji hudo raztegljiv.
Seveda gre še tukaj tudi za pojm svobodnega trga-seveda je ta pojem zelo rigorozno omejen,svoboni trg ni anarhija kjer lahko počneš kar želiš.
Bodimo realisti na svobodnem trgu lahko vsakdo za nek izdelek postavi vsakršno ceno in trg ter ekonomska vzdržnost določata uspeh.
Skratka v nekem urejenemtržnem gospodarstvu(Slovenija ni senca tega),lahko počneš karkoli ,a si hitro omejen z konkurenco,davkarijoin zakoni.
Torej pomeni,da z dumpiranjem,neplačništvon in nategi delavcev ne prosperiraš dolgo ,sajte davkarija in sodnija v primeru dokazanih zlorab spravita ob vse ne samo imetje D.O.O ja za namenček pa še fašeš ti in ožji sorodniki prepoved dviga firme za kar nekaj časa.
V Sloveniji so v modi prepisi premoženja na sorodnike,da se zadeva prikrije,ampak v anglosxonskih deželah je to težava,kajti sorodniki morajo dokazati od kod nenaden prast premoženja in če to ne uspejo se zaseže celotno premoženje kot namen goljufije države,da o zapou in sankcijah ne govorimo.
V Sloveniji pa je praksa taka nekdo dela za vsako ceno-“dela posel” najema kredite,zaposljuje dela pod ceno,ne plačuje ne dobaviteljev,ne delvcev,ne države,podjetje da v stečaj vsi upniki izvisijo-človek pa ni kriv-sploh pa ,če je naš in vsi dobijo dolg nos,premoženje gojufa se prenese vsi dobijo dolg nos on pa že odpira3 5 ali Xto podjetje in to je težava.Slovenija nima mehanizmov kot anglosxonske države da onemogočijo špilfrederberje in nategune.Deregulaija poklicev je smiselna v smislu konurence a ne nižanja valitete in nategocv in davčnih zlorab utaj ipd.
Skratka prost trg mora delovatitakole,nič subvencij,državnih pomoči nič davčnih odpustkov našimin enotna merila za vse.Pa bo trg v 2 letihčist in z hudo oklestenim naborom igralcev vendar le teh v ligi.
Všeč mi jeVšeč mi je
Pingback: Kavarna Hayek: Levičarji izumili nov pojem – neosocialna država - Časnik
Pingback: Zakaj ženske ne rojevajo (več)? | Kavarna Hayek